niedziela, 1 maja 2016

Timing Model Mebane T. Faber'a prosty system transakcyjny, który ochroni twój kapitał

Jesteś zabiegany, śledzenie kursów nie jest twoim konikiem, nie interesują cię informacje ze spółek i trendy makroekonomiczne. Na inwestowanie masz czas tylko jeden raz w miesiącu ...  jednak zarabiasz na giełdzie.

Szczypta Historii

Mebane T. Faber

W maju 2006 roku Mebane T. Faber opublikował swoje opracowanie pod tytułem:

"A Quantitative Approach to Tactical Asset Allocation"
"Ilościowe podejście do taktycznego lokowania aktywów"

Faber przeanalizował prosty ilościowy model zarządzania ryzykiem, opierający się na danych z rynku akcji amerykańskich. W oparciu o swoje opracowanie zaprezentował system transakcyjny, który działa na większości rynków i obejmuje takie klasy aktywów jak akcje, obligacje, waluty, surowce, instrumenty pochodne. Sam system nazwał "Timing Model". Nazwę można przetłumaczyć jako Model Czasowy ponieważ decyzje inwestycyjne uzależniamy od ceny i średniej kroczącej SMA 10 na wykresie miesięcznym.
Timing Model - zasady

  1. Zamknięcie miesięcznej świecy powyżej SMA 10 jest sygnałem zakupu.
  2. Zamknięcie miesięcznej świecy poniżej SMA 10 jest sygnałem sprzedaży.
  3. Co się dzieje pomiędzy miesięcznymi świecami jest ignorowane.
  4. System jest rozważany tylko i wyłącznie przy podejściu portfelowym. Zagrania typu ALL IN znacząco podnoszą ryzyko.
Wyjaśniając: jeśli kurs danego aktywa na ostatniej sesji miesiąca zamyka się na wykresie miesięcznym powyżej SMA 10  to kupujemy ...

Sam Faber jednak zachęca do modyfikowania ilości okresów SMA i daje do zrozumienia, że 10 okresów jest co prawda stabilną wartością, którą jednak warto dobrze dopasować do danych historycznych. Timing Model został opublikowany jako prosty przykład i jeśli chcemy go stosować należałoby rozważyć różne usprawnienia lub stosować z innymi sygnałami i/lub wskaźnikami.

Co nam daje system?

W nowej wersji wyżej wymienionego opracowania roku możemy wyczytać o tym jak wiele się wydarzyło na rynkach od 2013 roku - sama dywersyfikacja portfela nie pomogła uchronić portfeli inwestorów w ciągu ostatnich wielkich obsunięć rynku.

System Faber'a po pierwsze chroni kapitał

S&P Total Returns vs Timing Model Total Returns - opracowanie Mebane T. Faber - system chroni kapitał

Ten sam wykres ale już od roku 1990. Widać jak na dłoni że dzięki systemowi Faber'a obsunięcia na kapitale praktycznie się nie pojawiają a inwestor tylko idzie do przodu.
S&P Total Returns vs Timing Model Total Returns - opracowanie Mebane T. Faber - system chroni kapitał

System chroni przed obsunięciami rynku

Najgorsze lata dla rynku amerykańskiego. Obsunięcia kapitału sięgające nawet 80% można było zminimalizować stosując banalnie prosty system Faber'a.
S&P vs Timing Model - opracowanie Mebane T. Faber - obsunięcia rynku

Poniższa tabela i 10 najgorszych lat Wall Street - co by było gdyby używać systemu Faber'a? Udowadnia nam to jak bardzo ważne jest cięcie strat. System odpowiada na pytanie kiedy przeprowadzić takie cięcie.
S&P vs Timing Model - opracowanie Mebane T. Faber - 10 najgorszych lat

Kup i trzymaj a system Faber'a

Porównując chyba najbardziej popularny wśród inwestorów system "kup i trzymaj" do systemu Faber'a pokazuje na jak duże obsunięcia kapitału narażają się osoby nie stosujące systemu Faber'a
Kup i trzymaj vs Timing Model - opracowanie Mebane T. Faber - porównanie systemów

Na zakończenie

Warto zainteresować się systemem Faber'a z uwagi na jego prostotę oraz minimalną ilość czasu jaką należy poświęcić na odnalezienie sygnałów kupna i sprzedaży. Ponieważ sygnałów szukamy na wykresach tylko jeden raz w miesiącu.


Na łamach tego bloga postaram się publikować sygnały kupna i sprzedaży oparte na systemie Faber'a miesiąc do miesiąca.

Bardzo interesującym aspektem systemu jest jego wyjątkowa zdolność ochrony kapitału.

W celu uzyskania lepszych efektów warto rozważyć połączenie systemu Faber'a  z innymi technikami takimi jak analiza techniczna wykresów, świec, szukanie wsparć, oporów, formacji, ustawianie poziomów SL - to wszystko już pozostawiam w gestii naszych czytelników i szukania swojego złotego środka.

Proszę również o komentarze czytelników na temat swoich doświadczeń związanych z systemem - artykuł postaram się uzupełnić w przyszłości i szlifować.

Ciekawostka: licząc oględnie SMA 10 na miesięcznym to SMA 200 na dziennym - uwzględniając to, że sesja jest tylko w tygodniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz