wtorek, 9 sierpnia 2016

Neko, Usagi, Kitsune!

W Japonii można natrafić na dość nietuzinkowe miejsca. Trzy z nich koncentrują się wokół zwierząt je zamieszkujących i można je oczywiście odwiedzić!

1. Kocia wyspa - "Neko shima" czyli Tashirojima - niewielka wyspa w prefekturze Miyagi, będąca częścią miasta Ishinomaki, na Pacyfiku, na której liczba zamieszkujących ją kotów sześciokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców.
W latach 50'tych zamieszkiwało ją mniej więcej 1000 osób, współcześnie około 100 z czego większość to osoby w podeszłym wieku. Rybacy zamieszkujący wyspę sprowadzili koty, które miały polować na myszy, zajadające się jedwabnikami, potrzebnymi do robienia sieci.
Duża populacja kotów jest także wynikiem wierzenia, że karmienie kotów zapewni pieniądze oraz pomyślność.


Na wyspie jest też kocia świątynia Neko -jinja ( Neko -z jap. kot) i znajduję się pośrodku wyspy, między dwoma portami Oodomari i Nitoda. Odwiedzający wyspę nie mogą ze sobą zabierać psów. Koty są pod stałą opieką weterynarza więc odwiedzającym turystom nic nie stoi na przeszkodzie by je karmić, głaskać i mieć nadzieję na obdarowanie łaskami oraz mruczeniem.
Nie jest to jedyna taka wyspa, w Japonii jest ich 11, drugą co do popularności jest wsypa Aoshima.
Na kocią wyspę można dostać się promem z miasta Ishinomaki, podróż trwa ok godziny.


2. Królicza wyspa - Ōkunoshima, znajdująca się na Morzu Wewnętrznym,będąca częścią miasta Takehara w prefekturze Hiroshima. 
Usagi - z jap. królik - symbol obfitości i długowieczności w shintoizmie. Utożsamiany z bóstwem lunarnym Tsukiyomi, które zabiło boginię Ukemochi by podarować ludziom konia, jedwabniki, fasolę oraz ryż. 
Urocze króliki, których wg szacunków jest na wyspie ok 250 przyciągają rzesze turystów.  Wielu odwiedza to miejsce by mieć zdjęcie z tymi oswojonymi, ufnymi mięciutkimi zwierzętami oczekującymi na smakołyki od przybyszów.
By dostać się na wyspę należy wsiąść na prom, który w ok 15 minut dotrze do celu. Bilet kosztuje 620 jenów - ok. 25 zł.Ich obecność jest jednak związana z mroczną historią wyspy, która w późnych latach 20-tych XX wieku została wybrana przez dowództwo wojskowe na lokalizacje fabryki produkującej broń chemiczną. Trucizny testowano na królikach. W 1946 zamknięto fabrykę i nakazano jej likwidację. Obecnie na wyspie jest muzeum poświęcone działaniom wojskowym, pole golfowe, niewielki camping oraz hotel.
 Na wyspę nie wolno przywozić kotów ani psów w trosce o spokój królików. Króliki te nie są potomkami tych będących poddawanych testom ale prawdopodobnie wyhodowanych przez uczniów i przywiezionych na wyspę.3. Lisia Wioska - Zao Fox Village magiczne i niesamowite miejsce otwarte w 1990 roku w prefekturze Miyagi niedaleko miasta Shiroishi. Schronienie znalazło tam ponad 100 lisów sześciu różnych gatunków w tym lisy platynowe oraz srebrne. Wejście jest płatne - dorośli- 1000 jenów (jakieś 38 zł) , dzieci -za darmo, a za drobną dodatkową opłatą 100 jenów (ok. 4 zł) można nabyć jedzenie dla lisów i szukać zainteresowanego karmieniem osobnika, których raczej nie brakuje.
Kitsune - jap. lis - to zwierzę, które bardzo często pojawia się w wierzeniach i legendach Japonii. Jest uznawane za zwodnicze i słynie z przybierania postaci pięknych kobiet, a na głupca wyjdzie mężczyzna, który natykając się (zwłaszcza w nocy) na samotną ślicznotkę, nie będzie podejrzewał ją o bycie lisem. Przypisuje się im także umiejętność zmiany kształtu oraz wykorzystywanie seksualnego pożądania ludzi.

Image credits: Souctine

Lisy przebywające w Lisiej Wiosce są dzikimi zwierzętami więc turyści są przestrzegani by nie karmić ich z ręki oraz nie przerywać im odpoczynku jeśli same nie są zainteresowane. Na terenie schroniska są domki dla lisów a także świątynia oraz brama torii. Lisia Wioska znajduje się w otoczeniu pięknych gór Zao. Po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 miejsce to dość mocno ucierpiało ale dzięki dobrym ludziom i pomocy szybko udało się naprawić Lisią Wioskę.


Image credits: uuaya
Image credits: Tatsuro Shimono
Wioska jest w pobliżu miasta Shiroishi, z lokalnej stacji trzeba jeszcze jechać autem lub taxi ok 20-30 minut ale drogę urozmaicają piękne widoki.

Podsumowując, są to nietuzinkowe miejsca, w których oprócz głównych bohaterów, możemy zobaczyć jakie podejście do nich mają sami Japończycy, charakteryzujący się dużym szacunkiem do natury. Wydaje się to być także odmiennym i ciekawym doświadczeniem w porównaniu ze zwiedzaniem świątyń czy muzeów.
Zachęcamy do odwiedzin!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz