środa, 28 grudnia 2016

Umeboshi i Umezuke tradycyjny japoński przepis na zdrowie i długowieczność

Owoce Ume
W języku japońskim Ume w dosłownym tłumaczeniu oznacza śliwkę. Umeboshi oznacza Suszoną Śliwkę jednak sam owoc Ume jest Morelą Japońską Prunus mume. Umeboshi i Umezuke są marynowane w Soli i Shōchū a różnią się tym, że Umeboshi jest dodatkowo suszona pod sam koniec procesu marynowania.

W kulturze japońskiej Umeboshi i Umezuke używane są jako przyprawa. Zazwyczaj serwowane jako przystawki do ryżu lub jedzone z kulkami ryżowymi. Są bardzo słone i ekstremalnie kwaśne w związku z dużą zawartością kwasu cytrynowego.

W samej Japonii i coraz bardziej na całym świecie Umeboshi jest również znana ze swoich właściwości zdrowotnych.


Umezuke
Umeboshi:
zapobiega nudnościom,
odtruwa organizm,
działa przeciwzapalnie,
środek na kaca,
oczyszcza przewód pokarmowy


Regularne spożywanie jednej Umeboshi dziennie może przynieść nam korzyści zdrowotne ponieważ ułatwia utrzymać organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. Kiedy się źle czujemy, jesteśmy ciągle zmęczeni, rozdrażnieni wtedy właśnie mamy objawy zaburzonego pH w organizmie.

Swój czerwony kolor Umeboshi zawdzięcza dzięki Liściom Czerwonego Shiso, same zaś liście uznawane są za antidotum na zatrucia.

Prefektura Wakayama jest znana w całej japonii z produkcji wysokiej jakości umeboshi.

Tradycyjny przepis na Umeboshi i Umezuke.

Aby wykonać Umezuke pomiajmy część związaną z suszeniem. Więc jak zrobić Umeboshi?

Umeboshi

Składniki potrzebne na początku:

2 litrowy słój
1 kg żółtych ale niesłodkich moreli Ume
1/2 filiżanki Shōchū (japońska wódka)
3/4 filiżanki soli około 200 g
1 kg czystych kamyków zawiniętych w gazę
450 g Czerwonych Liści Shisho (Pachnotka zwyczajna)

Składniki potrzebne pod koniec, przynajmniej po 2 miesiącach:

1/3 filiżanka soli
1/2 filiżanka Shōchū
1/2 filiżanka cukru

Przygotowanie:

Umyć owoce Ume i wyciągnąć z nich pestki, dokładnie osuszyć z wody, dodać 1/2 filiżanki wódki Shochu i 3/4 filiżanki soli. Wszystko dokładnie wymieszać i włożyć do słoika, owoce przykryć gazą z kamykami i tak trzymać 2-3 dni. Po takim czasie z owoców Ume powinny puścić sok który nazywa się teraz Umezu czyli Ocet Śliwkowy.

Umyć Czerwone Liście Shisho, osuszyć, usunąć łodygi, umieścić w garnku i dodać 1/3 filiżankę soli. Ugniatać liście z solą do momentu, kiedy wypłynie z nich ciemny sok, a Liście zmniejszą swoją objętość z powodu ubytku soków. Ciemny sok odlać.

Z wcześniej przygotowanego słoika z owocami Ume, odlać 1 filiżankę Umezu, które należy dodać do pozostałych liści i wymieszać. Tak przygotowane Liście Shisho z Umezu przełożyć do słoika bezpośrednio na owoce Ume.


Słój należy zamknąć gazą z kamykami i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przynajmniej przez miesiąc.

Następnie wyciągnąć owoce Ume ze słoja i suszyć cały dzień w słońcu. To samo należy zrobić z Czerwonymi Liśćmi Shisho, te jednak należy przed suszeniem odcisnąć. Wieczorem należy z powrotem włożyć Ume i Shisho do płynu w słoiku. Czynność suszenia należy powtarzać przez 2-3 dni. Zamiast 2-3 dni suszenia na słońcu możemy też użyć suszarki w dwóch 2- albo 3-godzinnych podejściach. Albo raz, a dobrze.

W ostatnim dniu suszenia, kiedy wkładamy owoce do słoika, należy dodawać po trochu 1/2 filiżankę Shōchū i cukru. Następnie umieścić  Liście Shiso na owocach Ume.

Słój zamknąć gazą z kamykami i przechowywać w chłodnym ,ciemnym miejscu jeszcze jeden miesiąc.

Tak przygotowane owoce Ume są gotowe do jedzenia bez daty ważności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz