środa, 3 stycznia 2018

Porównanie najważniejszych opłat i prowizji w pięciu popularnych biurach maklerskich

Dzień dobry, zamieszczam tabelę porównującą opłaty i prowizje pięciu popularnych biur maklerskich Alior Bank, Bossa - banku ochrony środowiska, mBank dom maklerski, Deutsche bank makler - inaczej db makler, de giro.

Można zwrócić uwagę na rozbieżności. Dla przykładu aby inwestować efektywnie kontrakty na waluty warto brać w Bossa natomiast akcje w db maklerze. Z drugiej strony jeśli nasze kontrakty na indeksy mają wygasnąć to lepiej skorzystać z oferty mdm mbanku. Jednak jeśli jesteśmy członkami SII to z wygaśnięciem kontraktów na indeksy bardziej opłaca się poczekać w Aliorze.

Tabele opłat i prowizji są niezmiernie skomplikowane a to jest jedynie czubek góry lodowej. Aby poznać ofertę konkretnego biura maklerskiego należałoby wgryźć się w szczegóły, które nie są opisane w ramach dokumentów, postanowiłem opisać swoje osobiste doświadczenia w kolejnych postach.Dla de giro zanotowałem jedynie koszt zakupu akcji. ETF, opcje, futures są dostępne w tym biurze jednak nie z polskiej giełdy. Postaram się w przyszłości uzupełnić brakujące pozycje.

Proponuję dodać wpis do ulubionych i od czasu do czasu wracać ponieważ będzie aktualizowany raz na jakiś czas - tworzę ją dla siebie.
aktualizacja 03 stycznia 2018


7 komentarzy:

 1. Z tego co mi się wydaje to db makler kończy niedługo działalność i rachunki klientów zostaną przeniesione do BZ WBK http://www.dbsecurities.pl/index.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Q4 2018 roku wszystkie aktywa zostaną przeniesione do BZWBK

   Usuń
 2. Z polskich biur maklerskich najtańszy aktualnie jest DM BPS, prowadzenie rachunku co prawda 50 zł na rok, ale za to prowizja za transakcje akcjami to zaledwie 0,13% , taniej niż w db (3xrazy taniej niż w mbanku).
  Myślę, że to najlepsza alternatywa gdyby w db maklerze podniesli prowizję po przejęciu przez bz wbk pod koniec roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. A DM BZWBK nie jest tak popularny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry - planuję zaktualizować tabelę właśnie na BZWBK. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Faktycznie jest tego sporo, ale według mnie warto mieć takie szczegółowe porównanie. Dzięki temu mamy duże szanse na podjęcie współpracy z najlepszym domem maklerskim, a współpraca odbędzie się bez niemiłych niespodzianek. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że ktoś robi takie podsumowania, bo można się sporo dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń