sobota, 8 lipca 2017

Ściągawka - oceny Agencji Ratingowych - bez przynudzania

Od dwóch miesięcy rozglądam się na rynku za obligacjami, a co się z tym wiąże szukam sposobu oceny ryzyka owej inwestycji. Naturalną rzeczą jest sięgnięcie do ocen agencji ratingowych, inną kwestią czytanie co owe oceny oznaczają. Postanowiłem przygotować ściągawkę dla siebie oraz czytelników. Nie zamierzam się rozpisywać na tematy związane z ratingiem, napisałem krótki wstęp, a pod nim zamieszczam tabelkę z opisem ratingów.
Agencja ratingowa to prywatna firma, która zajmuje się wystawianiem ocen państw, spółek, obligacji, akcji, aktywów, w które możemy zainwestować. Z punktu widzenia inwestora agencje ratingowe uproszczają proces decyzji inwestycyjnych bo dają złudne wrażenie, że dana inwestycja jest solidna natomiast inna wiąże się z większym ryzykiem.

Agencje ratingowe to firmy, balansujące pomiędzy swoją wiarygodnością a chęcią wypracowywania zysku. Mogą służyć celom politycznym by uderzyć w rating wybranych państw czy spółek. Z drugiej strony oczekiwania w sprawie decyzji agencji ratingowej, z punktu widzenia ocenianych, są zawsze wysokie. Każdy pragnie być postrzegany jak najlepiej i tu rodzi się możliwość manipulacji ponieważ wysoki rating przyciąga kapitał. Wystarczy przytoczyć sprawę śmieciowych CDS-ów z roku 2007, które zostały uznane za sprawcę ówczesnego kryzysu finansowego. Rating owego śmieciowego instrumentu stał na najwyższym poziomie, można jedynie rozważać ile zarobiły agencje na wydaniu ratingu AA.

Agencje mogą utrzymać rating, potwierdzić rating, obniżyć rating, podwyższyć rating. Obniżanie ratingu zwykle wiąże się z wcześniejszym wydaniem ostrzeżenia. Po wydaniu ratingu agencje ratingowe tłumaczą się ze swoich decyzji.

Najbardziej znane agencje ratingowe na świecie:
  • Agencja Moody's
  • Agencja Fitch
  • Agencja Standards & Poor's – S&P
Jako ciekawostkę dodam iż do końca 2017 roku miała powstać Polska Agencja Ratingowa.


Rating inwestycyjny
S&P Fitch Moody's
Najwyższy AAA Aaa
Wysoki AA+ Aa1
AA Aa2
AA- Aa3
Średni A+ A1
A A2
A- A3
Niski BBB+ Baa1
BBB Baa2
BBB- Baa3

Rating spekulacyjny
S&P Fitch Moody's
Spekulacyjny BB+ Ba1
BB Ba2
BB- Ba3
Wysoce
Spekulacyjny
B+ B1
B B2
B- B3
Poważne
Ryzyka
CCC+ Caa1
CCC Caa2
CCC- Caa3
Ekstremalnie
Spekulacyjny
CC Ca
Nieunikniona
Upadłość
C
Upadłość RD DDD C
SD DD
D D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz