środa, 3 stycznia 2018

Dolar poniżej linii wsparcia ... w tle informacja o interwencji walutowej Ministerstwa Finansów

Można dzisiaj znaleźć w internecie informację na temat interwencji walutowej przeprowadzonej przez ministerstwo finansów. "MF było aktywne na rynku walutowym co najmniej od listopada". MF oficjalnie poinformowało rynek o tym, że sprzedawało, czy rynek może to odczytywać, już nie sprzedaje?

Trend spadkowy na Dolarze albo jak kto woli trend wzrostowy złotówki trwa już rok. W sierpniu ewentualne inwestycje w dolara proponowałem przeprowadzać w kontraktach serii FUSDH18, która to wygasa w 3 piątek marca 2018. Spodziewałem się realizacji inwestycji np już w styczniu jednak Dolar postanowił obsunąć się o poziom niżej i obecnie znajduje się pod linią wsparcia 3,52, która teraz staje się linią oporu, oraz pod linią trendu spadkowego którą można pociągnąć od stycznia 

Można teraz nakreślić wiele różnych scenariuszy dla Dolara.


USDPLN tygodniowy 2-1-2018
Patrząc technicznie na wykres tygodniowy prawdopodobny wydaje się test wsparcia 3,3 gdzieś w międzyczasie test oporu 3,52. Gdyby opór został pokonany mamy nawet miejsce na mocniejsze odreagowanie po całym roku spadków i całkiem realny wydaje się poziom 3,70.

Być może Dolar zamknie się w konsolidacji między 3,33 a 3,52 a nawet dokona nieudanego ataku na 3,70.

Właściwie jak by się zastanowić Dolar po 3,33 jest bardzo atrakcyjną ceną czyli zajmowanie długich pozycji na dolarze staje się coraz mniej ryzykowne.

USDPLN miesięczny 2-1-2018
Patrząc na wykres miesięczny dolar znajduje się idealnie na wsparciu chmury Senkou Span B po której przebiciu w dół wygeneruje sygnał sprzedaży ale i należy mieć na uwadze ewentualny retest Senkou Span B.

Wszystko razem:
1. Była interwencja na rynku walutowym
2. Dolar spadł poniżej linii wsparcia na mało płynnym rynku - bo był koniec roku
3. Dolar jest na Senkou Span B
4. Wcześniej proponowałem kontrakty serii FUSDH18 ale teraz proponuję serię FUSDM18 (czerwcowa)

Podsumowując, w obecnym momencie dolar już nie wydaje mi się taką dobrą inwestycją na długi termin - coraz bardziej oczekuję już trendu bocznego. Na takim boczniaku też można zarobić np kupując po 3,33 i sprzedając po 3,52. 
Jeśli jednak zdecydowałbym się zajmować długą pozycję po obecnej cenie to przygotował bym na wszelki wypadek dodatkowy kapitał aby ewentualnie dokupić trochę dolarów gdyby poszło coś nie po mojej myśli.

Powodzenia w spekulacjach Sensei

Poprzednie wpisy na temat dolarów tutaj.

4 komentarze:

 1. Dolar zdecydowanie nie jest teraz dobrą inwestycją, nie opłaca się go teraz ani kupować ani sprzedawać. No chyba że jego wartość spadnie do okolic 3 zł, wtedy warto będzie w niego zainwestować, oczywiście w zakresie inwestycji długoterminowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się wydaje, że najbardzej opłacalne na ten moment są kryptowaluty. Szczególnie w sytuacji małego dołka na bitcoin, z którym mamy do czynienia teraz. Zresztą zobaczcie sobie aktualny kurs na https://kantorbitcoin.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostrzegam przed tego typu inwestycjami, które nie mają wartości fundamentalnej. Za dolary kupimy np ropę... Kryptowaluty to moda, która przeminie wraz z pieniędzmi osób je kupującymi.

   Usuń
 3. Ciekawy temat! Ostatnio sporo na ten temat widzę treści :)

  OdpowiedzUsuń