sobota, 10 marca 2018

Jak przenieść akcje z Deutsche Bank DB Makler do innego biura maklerskiego


Pod koniec 2017 po całym roku spekulacji oraz zaprzeczania ze strony Deutsche Banku w końcu dowiedzieliśmy się oficjalnie, biuro maklerskie DB makler zostało sprzedane BZ WBK należącemu do hiszpańskiego Santander. Transakcja ma być zrealizowana w 4 kwartale 2018 roku.

Jestem klientem owego biura maklerskiego, które uważałem za jedno z najlepszych i najtańszych w Polsce. Informacja o sprzedaży mnie zmartwiła ponieważ posiadam swoje akcje w DB Makler. Co teraz powinienem zrobić ze swoimi papierami?
Mam się martwić?Interesujące jest to, że na początku 2017 roku kontaktowałem się z Deutsche Bankiem w sprawie spekulacji jakie się wówczas pojawiły na łamach prasy. Infolinia grzecznie mnie poinformowała, że:

 • nikt nic nie sprzedaje
 • abym się nie martwił

Podczas rozmowy nawet zagroziłem, że jeśli bank nie zaprzeczy oficjalnie na łamach prasy to wycofuję się z ich biura ;) Niestety oficjalnego zaprzeczenia się nie doczekałem za to prawda okazała się zgoła inna niż zostałem poinformowany na infolinii. 

I tak spekulacje przerodziły się w prawdę ;(

4 kwartał 2018 roku to okres w którym klienci biura maklerskiego DB zostaną przeniesieni do BZWBK więc kluczowym pytaniem jakie się na początku pojawia.Oferta BZWBK dla inwestorów indywidualnych?Linki

Prowadzenie rachunku


 • w przypadku wykonania na rachunku co najmniej jednej transakcji w miesiącu opłata za rachunek jest bezpłatna.
 • w przypadku nie wykonania ani jednej transakcji płacimy 6 pln

Przelewy


 • wykonanie przelewu na rachunek w WBK SA bezpłatne
 • wykonanie przelewu na rachunek w innym banku 50 groszy

Prowizja


 • notowania w czasie rzeczywistym jedna oferta bezpłatnie
 • prowizja od obrotu papierami przez internet 0,39% minimum 5 pln

Po tej szybkiej analizie postanowiłem raz jeszcze zadzwonić do biura maklerskiego Deutsche Bank aby wypytać się o warunki jakie będę miał po przeniesieniu mnie jak towaru do nowego biura maklerskiego. Zostałem poinformowany że:
 • nic nie wiadomo
 • nie ma jeszcze warunków przejścia

Zapytałem o przeniesienie aktywów i zostałem poinformowany, że:
 • przeniesienie będzie możliwe w 4 kwartale i będzie ono prawdopodobnie bezpłatne
 • że gdybym się zdecydował na przeniesienie aktywów to była by to decyzja pochopna

Podczas tych rozmów uderzyła mnie analogia do mojej rozmowy z początku 2017 gdzie infolinia nie była ze mną szczera a zamiast prawdy próbowała ukoić moje obawy uspokajającym tonem. Ujmując najprościej jak to możliwe – nie ufam już w ich zapewnienia. Nikt nie będzie sobie decydował o moim losie.


Bierzemy sprawy w nasze ręce i przenosimy aktywa do innego biura maklerskiego!


 • pierwszą z opcji przeniesienia aktywów jest bezpośrednia sprzedaż akcji w biurze maklerskim DB i odkupienie ich na swoim rachunku maklerskim w innym biurze
 • drugą opcją jest skorzystanie z możliwości transferu aktywów pomiędzy biurami maklerskimi


Należy obliczyć która opcja jest dla nas bardziej opłacalna. Może nie chcemy księgować zysku lub straty i decydujemy się na opcję przeniesienia papierów. Postaram się napisać więcej o opcji nr 2.


Koszty


Przeniesienie aktywów kosztuje. W przypadku DB Maklera jest dosyć drogie ponieważ w przypadku akcji płaci się 0,5% wartości aktywów ale nie mniej niż 100 pln. Oznacza to tyle, że jeśli przenosimy akcje o wartości niższej niż 20 tysięcy złotych to płacimy 100 złotych w przypadku większych pakietów ta kwota rośnie.


Procedura


Całość trwa około 5-15 minut. Aby przeprowadzić procedurę przeniesienia aktywów należy zadzwonić do Deutsche Bank i zalogować się do systemu telefonicznego. Login i hasło są numeryczne i to te same dane, którymi logujemy się do banku.

Po zalogowaniu się do systemu telefonicznego musimy połączyć się z biurem maklerskim gdzie informujemy o chęci przeniesienia aktywów. Podajemy tam nazwę biura maklerskiego do którego chcemy przenieść aktywa, nr rachunku maklerskiego na który przenosimy nasze akcje oraz wymieniamy po kolei jakie papiery przenosimy. 

Należy tutaj dodać, że numer naszego rachunku maklerskiego to wewnętrzna sprawa każdego biura DB Makler stosuje numery 10 cyfrowe a np. Alior Bank stosuje nry 26 cyfrowe.

Proszę nie zapomnijcie przy okazji tej rozmowy dodać, że chcielibyście aby historia waszych transakcji została również przeniesiona.

Od wewnętrznej strony biur maklerskich wygląda to tak, że nasza dyspozycja trafia do specjalnego działu który zajmuje się transferem aktywów. Takie komórki zajmują się przekazywaniem danych na temat ilości akcji i poszczególnych transakcjach.

Przeniesione akcje powinny być widoczne tego samego dnia natomiast przeniesienie historii transakcji może trwać dłużej np tydzień.


Postawa banków i moje odczucia jako klienta


Dziwi mnie, że tak duże instytucje traktują swoich klientów nie jak ludzi a jak towar. Banki zarządzające miliardami złotych, które nie potrafią poinformować swoich klientów o przyszłości jaka ich czeka.

Wystarczyło by wysłać kartkę do każdego przyszłego klienta BZWBK wraz z konkretnym planem działań i informacjami na które każdy dotychczasowy posiadasz rachunku DB Makler chciałby znać odpowiedzi.

Pracownicy tych instytucji oczywiście są bezradni i wyszkoleni aby zamiast udzielać konkretnych odpowiedzi zapewniać, że wszystko przecież będzie dobrze.

Prawdopodobnie BZWBK woli wydać miliony na reklamę w tv niż zajmować się klientami których przecież kupił :)

Ale nie mnie.

16 komentarzy:

 1. A gdzie zamierzasz się przenieść?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wielu latach doświadczeń z różnymi biurami maklerskimi. Przenoszę wszystko do Biura Maklerskiego Alior Banku. Niestety tam wisi groźba nowego systemu transakcyjnego, który wygląda beznadziejnie jednak dotychczasowy system wg mnie jest najlepszy na rynku. Prowizja za zlecenie 0,21% kiedy jesteś członkiem SII. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. "płaci się 0,5% wartości aktywów ale nie mniej niż 100 pln"
  Nawet jak mam akcje kilkunastu spółek?
  Czy 0,5% od każdej spółki osobno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie - oczywiście płacisz za każdy papier 0,5% ale minimum 100pln. Warto niektóre spółki przetransferować poprzez sprzedaż i odkupienie. Jeśli masz prawa poboru to musisz zapłacić inaczej nie zamkniesz tego konta w Deutsche Bank DB Securities.

   Usuń
 3. Ja mam obecnie 23 spółki po 2000 do 5000pln każda pozycja. Wychodzi że zapłacę minimum 2300 PLN za przeniesienie. Toć to są jakieś jaja. Wychodzi taniej wszystko sprzedać i odkupić jak sie ma dużo drobnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To myczek DB maklera. To biuro ma bardzo wysoki koszt przeniesienia. Ale proszę zauważyć, że niektóre papiery trzeba przenieść w ten sposób. Jeszcze jedna sugestia. Proszę zadzwonić do swojego biura maklerskiego do którego planuje się Pan przenieść i zapytać czy zapewniają jakiś zwrot za przeniesienie. Dodam, że ja ten zwrot uzyskałem o czym zapewne napiszę artykuł.

   Usuń
 4. To nie będzie korzystniej zaczekać i przenieść się już z WBK ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako inwestor myślę do przodu. Co się stanie jeśli nagle 10 tysięcy inwestorów postanowi się przenieść? Samo przeniesienie w tym spokojnym okresie teraz nie było całkiem problematyczne ponieważ musiałem i tak wykonywać dodatkowe telefony i wszystkiego dopilnować. Powracając do mojego pytania - jaka może być odpowiedź? Pozdrawiam

   Usuń
 5. Też mam rachunek w DB, ale do września zostaję a potem zamierzam przenieść się do Aliora - o co chodzi z tym nowym systemem informatycznym ? Czy aplikacja ze Statica Notowania 4 Pro będzie nadal dostępna ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janie co masz na myśli pisząc o systemie informatycznym? W Alior Bank masz dostepną Statica Notowania 4 oraz ewentualnie NOL3. Z tego co widzę na stronie BZWBK mają NOL3.

   Usuń
  2. Sam napisałeś wyżej: Przenoszę wszystko do Biura Maklerskiego Alior Banku. Niestety tam wisi groźba nowego systemu transakcyjnego, który wygląda beznadziejnie jednak dotychczasowy system wg mnie jest najlepszy na rynku.

   Właśnie to mnie ciekawi - czy ten nowy system informatyczny, o którym wspomniałeś nie będzie miał jakiegoś negatywnego wpływu na dostępność Statica Notowania 4.

   Usuń
  3. Masz rację - sam system to pewnie jedno a Statica to druga sprawa. Moim zdaniem Statica zostanie jednak obawiam się najbardziej, że istnieje plan zmiany obecnego systemu na jakiś nowy. Nowy system Alior Bank jest nie do używania. Gdyby Bank na siłę próbował wymienić system a nowy system by nie sprostał moim oczekiwaniom to moim dalszym celem jest Bossa tam Statica jest dostępna już w pakiecie Zielony+ tj albo płacisz około 50pln miesięcznie albo od obrotów. Jednak powracając do samej Statica - takie programy nie są dobre do inwestowania a do grania. Inwestowanie odbywa się na wykresach dziennych, tygodniowych, miesięcznych. Tak drobne zmiany kursu jak intraday nie mają większego znaczenia dla inwestora. Pozdrawiam

   Usuń
 6. A co myślisz o rachunku w DM BPS? Niskie prowizje niskie koszty..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zaznaczyć, że utrzymanie tam rachunku maklerskiego kosztuje 50 zł rocznie.

   Usuń
 7. Pięknie wytłumaczyłeś wszystko krok po kroku. Mamy jeszcze czas do realizacji transakcji Deutsche Banku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko po co uciekać na siłę i ponosić koszty transferu bądź sprzedaży i ponownego kupna? Lepiej powoli, na bieżąco przenosić się do nowego dm

  OdpowiedzUsuń